Kupujemy kartę pamięci do aparatu fotograficznego

Kupujemy kartę pamięci do aparatu fotograficznego

Bardziej zaawansowane sprzęty do robienia zdjęć są jednym słusznym wyborem dla osób, które są zainteresowane profesjonalną fotografią. Co prawda jakość zdjęć ze smartfonów z roku na rok jest coraz lepsza to jednak nie są w stanie osiągnąć efektu jaki dają nam aparaty. Większe matryce wpływają na głębię ostrości. Dlatego właśnie rynek aparatów fotograficznych wciąż ma się całkiem dobrze. A skoro będziemy mieli aparat musimy także kupić odpowiednią kartę pamięci. Jaką wybrać?

Typy kart pamięci do aparatów

Jeszcze kilka lat temu te karty pamięci przeznaczone do aparatów były dość mocno zróżnicowane a co ciekawe praktycznie każda firma starała się rozwijać swój format. Dziś ta sytuacja się zmieniła, jest tak naprawdę bardziej klarowna. Aparaty kompaktowe, bezlusterkowce a także mniej zaawansowane lustrzanki wykorzystują obecnie wyłącznie karty w standardzie SD. Zaawansowane i profesjonalne lustrzanki korzystają nadal z profesjonalnych kart Compact Flash a niektóre modele ze średniej oraz wyższej półki obsługują równocześnie oba formaty. Z tego też powodu znalezienie odpowiedniego modelu jest dużo łatwiejsze. Koniecznie trzeba się upewnić jaki typ kart pamięci obsługuje nasz sprzęt.

Ile zajmują zdjęcia i filmy?

Nie da się jednoznacznie określić na ile zdjęć czy minut filmu starczy dana karta pamięci. Jest uzależnione od wielu czynników między innymi tego co będzie fotografowane czy też jaka jest rozdzielczość matrycy. Można przyjąć uśrednione wartości jakie czasami podawane będą dla zdjęć JPG przy rozdzielczości 10 karta pamięci​Mpix.

• 750-800 zdjęć - 2 GB

• 1500-1600 zdjęć - 4 GB

• 3000-3100 zdjęć - 8 GB

• 6100-6200 zdjęć - 16 GB

• 12300-12400 zdjęć - 32 GB

Jeśli nasze urządzenie będzie robić zdjęcia w formacie RAW i będziemy chcieli z niego skorzystać to zmieści się tam około cztery razy mniej zdjęć. Pliki ważą bowiem dużo więcej w tym przypadku. Dużo trudniej coś szacować, jeśli chodzi o filmy, ponieważ czynników, które wpływają na długość jest jeszcze więcej. pojawiają się kluczowe aspekty między innymi związane z wykorzystywanymi kodekami.

Jaka pojemność w przypadku SD?

Pierwsze karty SD były pod system plików FAT16 i dawały nam możliwość pracy z pojemnością 2GB. Jeśli chodzi o kolejne kwestie pojawił się nowy system plików FAT32 i razem z nim karty na poziomie 32GB a dalej również nowe systemy w kartach SDXC i do nich nowy system exFAT, który daje nam szansę w teorii osiągnąć nawet kartę z pojemnością 2TB. Jednak większość urządzeń obecnie nie będzie w stanie pracować na bardzo pojemnych kartach.