Wszystko o kartach pamięci

Wszystko o kartach pamięci

Praktycznie większość z nas korzysta już z kart pamięci. Pojawiają się w naszych smartfonach, aparatach czy tabletach oraz kamerach. Będziemy ich używac na co dzień, ale tak naprawdę mało o nich wiemy. Jak działają i czy gwarantują nam skuteczną ochronę danych?

Rodzaje pamięci komputerowych

Nasze komputery oraz inne urządzenia elektroniczne wykorzystują różne rodzaje pamięci. Dzieli się je na różne kategorie. Ze względu na ulotność dzielić można ją na statyczną ROM oraz dynamiczną RAM. Pod kątem możliwości zapisu pojawiają się karty do odczytu, jednorazowego albo też wielorazowego zapisu. Jeśli chodzi o dostęp do informacji mamy karty o dostępie swobodnym, dostępie szeregowym, sekwencyjnym. Pod kątem umiejscowienia można mówić o pamięci roboczej RAM, podręcznej cache oraz zewnętrznej takiej jak dyski twarde.

Karty pamięci to pamięć flash, którą trzeba zaliczyć do pamięci zewnętrznej ROM o wielokrotnym zapisie. Dzięki niej będzie można usuwać i zapisywać dane wielokrotnie. W odróżnieniu od pamięci RAM nie potrzeba tam stałego zasilania, by utrzymać dane. Dlatego karty można przenosić i podłączać do różnych urządzeń.

Jak działa pamięć flash?

W pamięci flash w odróżnieniu od standardowych dysków HDD nie ma ruchomych elementów. Pod względem budowy bardziej jest to pamięć RAM, ale nią nie karta pamięci​jest. W Pamięci RAM konieczny będzie tranzystor z kondensatorem, który musi być cały czas zasilany energią elektryczną. Dlatego po wyłączeniu komputera czy smartfonu dane będą przepadać. W uproszczeniu w pamięci flash zastępuje się ten element przez dwa tranzystory oraz bramkę sterującą i pływającą. Druga z nich zatrzymuje elektrony po tym jak odłączy się zasilanie i dzięki temu utrzymamy dane bez większych problemów. Dane usuwać można przez wprowadzenie napięcia kasującego, które usunie elektrony z bramki pływającej.

Czym się różni pamięć NAND od pamięci NOR?

Wyróżnić można dwa rodzaje pamięci flash NAND oraz NOR. Różnią się one bramkami logicznymi. W dużym uproszczeniu komórki pamięci są tam ułożone w kolumnach oraz wierszach. W pamięci NOR komórki są w wierszu łączone liniami słowa, a w jednej kolumnie liniami bitu. Pozwala to odczytywać każdą komórkę osobno. W pamięciach typu NAND komórki w kolumnach łączy się szeregowo. To sprawia, że całe bloki będą odczytywane razem a nie pojedyncze komórki. Oczywiście jak to dzieje się ze wszystkim również tutaj każda pamięć ma swoje zalety i wady i w zależności od formy wykorzystywania różnie może to wyglądać. Ostatecznie jednak taka pamięć to duży krok do przodu.